Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach

25-020 Kielce, ul. Chęcińska 23, tel. 41 361 47 96
email: zk.kielce@psoni.org.pl

A A A

image011
30.11.2018 w piątek w OREW był dniem Wróżb Andrzejkowych. Nasi wychowankowie mogli w tym dniu powrózyć sobie z kart zakręcić magicznym kołem, sprawdzić jaka przyszłość ich czeka w tajemniczej kuli . podczas lania wosku i wrózby z zapałek. Dodatkowo każdy nasz wychowaniek otrzymał ciasteczko z wróżbą i sprawdził z tajemniczych jajek niespodziabnek, czego może się spodziewac pod choinką.

image006
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018 uczciliśmy uroczystą akademią, którą pod okiem pani Agnieszki Szewczyk i pana Łukasza Sobolewskiego przedstawili nasi wychowankowie i pracownicy. Wakacyjne wiersze i piosenki o letniej tematyce wprowadziły nas w wakacyjny nastrój. Akademia stała się także okazją do wręczenia aktów nadania awansu nauczycielom mianowanym i kontraktowym. Z rąk Pani dyrektor OREW Joanny Błońskiej wychowankowie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Przed rozpoczęciem wakacyjnego odpoczynku dziękujemy Wszystkim za miniony rok szkolny, za współpracę i życzliwość, a na czas wakacji życzymy zdrowia, spokoju i fantastycznej pogody.

image030
W dniu 11 czerwca 2018 w OREW w Kielcach jak co roku, tradycyjnie, zorganizowane zostały zawody sportowe Spartakiada dla dzieci i ich rodzin.

Do czynnego udziału zaproszeni zostali niemal wszyscy uczestnicy: podopieczni, rodzice jak i pracownicy. Zabawa zorganizowana pod hasłem „Razem damy radę” rozpoczęła się tradycyjnym rozpaleniem znicza olimpijskiego i integracyjnym tańcem „Belgijka”. W dalszej części wydarzenia, organizatorzy zapewnili wiele ciekawych konkurencji, które dały zarówno dzieciom jak ich rodzicom wiele uśmiechu na twarzy. Rodzice z chęcią połączyli swoje siły by móc zmierzyć się z pracownikami OREW, pamiętając równocześnie o tym, że Spartakiada to nie rywalizacja a dzień który wspólnie łączy nasze serca i siły.

image031
11 czerwca mieliśmy zaszczyt gościć w naszym ośrodku niezwykłych Gości czyli Rodziców naszych wychowanków, z którymi na co dzień mijamy się na korytarzach, ale teraz spotkaliśmy się ze szczególnych powodów. Powodem był świętowany przez nas Dzień Rodziny. Dużo emocji, uśmiechów i wzruszeń dostarczyła wszystkim obecnym bajka „Smerfy” w wykonaniu wychowanków i pracowników OREW. Na część artystyczną złożyły się także piękne wiersze i piosenki o rodzicach, a niespodzianką dla wszystkich zebranych były prezenty w postaci smerfnych napoi oraz makaronowych bransoletek. Po tak niecodziennych przeżyciach wspólnie grillowaliśmy i braliśmy udział w konkursach. Takie Dni Rodziny na długo pozostają w naszej pamięci, jako okazja do integracji, lepszego poznania siebie nawzajem i miłego spędzenia czasu. Aż żal napisać, że kolejne integracyjne spotkanie dopiero za rok
:)

image001
4 czerwca 2018r. odbyło XII Spotkanie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z Województwa Świętokrzyskiego i Diecezji Kieleckiej. W spotkaniu tym wzięła udział również reprezentacja naszego Ośrodka. Uczestnicy spotkania modlili się w miejscu, które 27 lat temu odwiedził Jan Paweł II, czyli na lotnisku w Masłowie. Msza św. celebrowana była przez biskupa Mariana Florczyka i ks. Jana Jagiełkę, diecezjalnego duszpasterza chorych i niepełnosprawnych. Goście spotkania, w nagrodę za przygotowanie wielkich serc, transparentów, wręczali uczestnikom pluszowe misie. Nasza grupa otrzymała pluszaka z rąk senatora, Krzysztofa Słonia.

image001
W kwietniu rozpoczęliśmy sezon na Boccie . W dniu 24.04.2018 nasi wychowankowie wzięli udział Wojewódzkim Turnieju Bocci w Kielcach i zajęli trzecie miejsce w grupie OREWów
z województwa świętokrzyskiego. Zdobyliśmy brązowy puchar i medale.

W niedługim czasie bo już 26.04.2018 pojechaliśmy z naszą drużyną do Pińczowa i wzięliśmy udział w IV Wojewódzkim Turnieju w Boccia dla Osób Niepełnosprawnych o Puchar Starosty Powiatu Pińczowskiego. Równocześnie odbyły się zawody w łucznictwie, w których nasi zawodnicy wzięli udział pod okiem trenera.

radio kielce
W piątkowe popołudnie Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach odwiedziła dziennikarka Radia Kielce, Pani Iwona Murawska. Nasi wychowankowie chętnie prezentowali swoje prace plastyczne oraz umiejętności. Owocem naszego wspólnie spędzonego czasu była audycja radiowa pt.: „Bariery do przejścia”, która pojawiła się na antenie Radia Kielce 13 marca 2018 o godz. 10.30. Dzięki uprzejmości Pani Iwony audycję możemy odsłuchać również na stronie naszego Stowarzyszenia. Zapraszamy do jej wysłuchania.

image003
Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto, które wychowankowie OREW obchodzili wraz ze swoimi dziadkami w zeszłym tygodniu.

30 stycznia 2018r. uczniowie OREW pod kierunkiem Anny Kamińskiej – Salwy odwiedzili Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach.

Uczniowie przygotowali dla seniorów laurki, słodkie upominki oraz specjalny program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka, który wywołał wśród zgromadzonych wiele uśmiechów, wzruszeń i radości. Występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, a podziękowaniom ze strony Mieszkańców DPS nie było końca. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze i na pewno zapadnie wszystkim na długo w pamięci.

Nasz Ośrodek, pod kierunkiem p. Edyty Cisło, nauczycielki grupy edukacyjnej, włączył się do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom Fundacji ABCXXI. Fundacja ta zachęca rodziców, opiekunów i innych dorosłych do systematycznego czytania dzieciom.

image001

image010
Dnia 22.01.2018 w poniedziałek uczniowie wraz z nauczycielami przywitali wyjątkowych gości. Zaprosili przybyłych dziadków i babcie do obejrzenia przygotowanego specjalnie dla nich programu artystycznego zrealizowanego, pod kierunkiem pań: Anny Wawro i Anny Kamińskiej – Salwy. Prezentem dla nich były piękne wiersze wyrażające ich wdzięczność, specjalny koncert życzeń, który uświetnił swoim występem ksiądz Maciej. Kolejnym punktem programu był udział w teleturnieju ”Śpiewające fortepiany”, w którym wzięli  udział nasi goście.

image001
Czas radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno -Wychowawczym im. Marii Majewskiej w Kielcach to czas wypełniony pracą nad przedstawieniem jasełkowym. Wychowankowie i nauczyciele wcielili się w biblijne postaci, by jeszcze raz przeżyć cud narodzin Pana Jezusa. Hasłem przewodnim tegorocznych jasełek w OREW było pytanie: Gdzie jesteś Panie Jezu? Gdzie we współczesnym świecie mogę Cię odnaleźć? Na scenie pojawiły się dwie rodziny różniące się zamożnością. Ale czy tylko tym? Podział ten to jedynie metafora naszej codzienności i odważne pytanie: jak przygotować się ten niezwykły czas? Jedni podążają drogą materialną, zatracając się w pogoni za dobrami materialnymi. Drudzy dostrzegają bogactwo we wspólnym przebywaniu przy wigilijnym stole. Do której rodziny będzie bliżej Panu Jezusowi? Wychowankowie OREW wcielając się w role biednych i bogatych, potrafili swoją postawą i zaangażowaniem dotrzeć do serca każdego widza. Na scenie panował niezwykły nastrój zadumy i refleksji. Jasełka połączyły tradycję z nowoczesnością , a ich przesłanie jest ponadczasowe.

image001
W dniu 6 grudnia 2017 w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym im. Marii Majewskiej w Kielcach odbyła się zabawa Mikołajkowa w której aktywnie uczestniczyli nasi wychowankowie.

image012
Dnia 13.10.2017 o godz. 13.00 odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Wychowankowie przygotowali specjalny program artystyczny. Zanim jednak rozpoczęła się akademia, Pani Dyrektor przyjęła nowych wychowanków do grona OREW-iaków.
- Tomasza Gacię,
- Adama Zaczkowskiego,
- Nadię Sułowską
- Laurę Bułę
- Marka Ziębę
- Mikołaja Łaskawskiego
- Julię Krzywonos
- Agatę Gołuch
- Mikołaja Dukalskiego
- Oliwię Bugajską
- Marcela Jamioła
- Filipa Kunderę

W drugiej części uroczystości wychowankowie zaprezentowali krótkie wiersze poświęcone osobie nauczyciela, jego pracy, wysiłkowi i zaangażowaniu.

Całość imprezy uwieńczona została 20 minutową prezentacją filmową, na której rodzice i dzieci złożyli pracownikom życzenia i podziękowania za trud i wysiłek wkładany w codzienną pracę. Wywołało to ogromne wzruszenie wśród grona nauczycielskiego i pracowników obsługi. Na koniec pracownicy otrzymali od przedstawicieli Rady Rodziców życzenia i kwiaty.