|
Projekt pn. "Jesteśmy Razem" - Integracja i Rozwój Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną współfinansowany ze środków Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, realizowany będzie przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach w okresie od 1 października 2024 roku do 13 grudnia 2024 roku. Projekt zakłada kompleksowe wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich otoczenia, skupiając się na terapii indywidualnej i grupowej oraz organizacji wydarzenia podsumowującego projekt. Zadanie zostanie zrealizowane w miejscowości Kielce, ul. Chęcińska 23 (zajęcia indywidualne) oraz w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zagnańsku (zajęcia grupowe oraz przeprowadzanie eventu podsumowującego projekt). Beneficjentami ostatecznymi projektu będzie grupa 160 osób z niepełnosprawnością intelektualną, posiadającymi aktualne orzeczenia o niepełnosprawności, zamieszkujące teren Województwa Świętokrzyskiego (Miasta Kielce, powiatu kieleckiego, jędrzejowskiego, pińczowskiego, skarżyskiego i włoszczowskiego) oraz ich najbliższe otoczenie: rodzice, opiekunowie prawni, rodzeństwo, wolontariusze i przyjaciele. Będą to osoby z nieprawidłowym rozwojem psychoruchowym, psychospołecznym, z niepełnosprawnością intelektualną, z wrodzonymi wadami rozwojowymi, chorobami uwarunkowanymi genetycznie np. Zespół Downa, schorzeniami ośrodka układu nerwowego jak mózgowe porażenie dziecięce oraz inne schorzenia intelektualne. Spośród beneficjentów ostatecznych zostanie wybrana grupa 30 osób przejawiająca największe trudności z codziennym funkcjonowaniem i dostosowaniem społecznym, dla której przewidziano zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć indywidualnych z fizjoterapeutą i logopedą.
Podczas realizacji projektu wybrana grupa 30 uczestników objęta zostanie indywidualnym wsparciem logopedycznym i fizjoterapeutycznym w wymiarze 4 godzin zegarowych. Łącznie w całym projekcie zostanie zrealizowanych 120 godzin indywidualnego wsparcia logopedycznego oraz 2 godziny rehabilitacji. Zajęcia te prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę i stanowić będą ważny element w całym procesie terapii osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Uzupełnieniem indywidualnych zajęć będzie zorganizowanie i przeprowadzenie grupowych zajęć ruchowych, logorytmicznym i muzyczno - ruchowych dla wszystkich beneficjentów zadania (160 osób). Zajęcia grupowe odbędą się podczas eventu podsumowującego projekt. Grupa 160 osób niepełnosprawnych zostanie podzielona na trzy grupy liczące po 53 osoby - 2 grupy i 54 osoby - 1 grupa. Dla każdej z grup przewidziano różne zajęcia: ruchowe, muzyczno-ruchowe i logorytmiczne. Całkowity czas grupowego wsparcia wynosi 9 godzin. Te zajęcia będą prowadzone przez specjalistów oraz wolontariuszy.
Zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć grupowych w formie eventu będzie okazją do przedstawienia efektów dotychczasowej terapii. W evencie wezmą udział członkowie Stowarzyszenia i równocześnie mieszkańcy Województwa Świętokrzyskiego oraz ich rodzice, opiekunowie prawni, wolontariusze i przyjaciele. Realizowane zadanie ma aktywizować do działania zarówno osoby niepełnosprawne jak i ich otoczenie, stworzy okazję kontaktu i współpracy z innymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną, które funkcjonują w dużej części poza obszarem dostępnym dla ludzi zdrowych. Z uwagi na fakt, iż event podsumowujący projekt odbędzie się w okresie świątecznym, realizacja projektu przewiduje dla wszystkich beneficjentów zadania wręczenie paczek świąteczno - mikołajkowych w ilości 160 szt. W ramach działania zostanie zorganizowana oprawa muzyczna, zapewniony zostanie poczęstunek regeneracyjny dla wszystkich uczestników w formie cateringu.